Czym jest Gestalt?

 

Gestalt to jednocześnie forma psychoterapii, kierunek w psychologii oraz swoista filozofia życia. Gestalt nie jest właściwie ani pełnym kierunkiem filozoficznym, ani pełnym „naukowym” działem psychologii. Jest czymś z pogranicza psychologii, filozofii i sztuki. Jednak wiele koncepcji wypracowanych przez Gestalt weszło do słownika współczesnej psychologii.

Świadomość jest podstawowym i kluczowym pojęciem w Gestalt. Można ją zdefiniować jako zdolność do bezpośredniego odczuwania rzeczywistości. Dotyczy to zarówno rzeczywistości zewnętrznej jak i wewnętrznych stanów emocjonalnych. Wg zwolenników Gestalt, europejska kultura i wychowanie oducza ludzi tej zdolności. Ludzie w europejskiej (i nie tylko) kulturze patrzą na świat przez pryzmat struktur myślowych wpojonych w dzieciństwie, które odgradzają ich od naturalnego odczuwania siebie i otoczenia. Uzyskanie pełnej świadomości zakłada rozwinięcie uważności.

Uważność wymaga odwagi, gdyż jej istotnym składnikiem jest pełna autoświadomość, czyli zdolność do postrzegania siebie samego takim, jakim się jest naprawdę, ze wszystkimi wadami, zaletami, historią życia emocjonalnego i obiektywną samooceną. Uważność wymaga też akceptacji – zarówno siebie samego, razem z własną śmiertelnością i wszystkimi ułomnościami, jak i otoczenia – z całym jego pozytywnym i negatywnym ładunkiem emocjonalnym.

Ideę terapii Gestalt wspaniale oddają te słowa:

Jeśli Ja robię swoje i Ty robisz swoje,
Stajemy wobec niebezpieczeństwa utraty siebie nawzajem
I nas samych
Ja nie jestem na tym świecie po to, by spełniać Twoje oczekiwania;
Ale jestem na tym świecie, aby Cię utwierdzać
W Twym niepowtarzalnym ludzkim istnieniu,
l być utwierdzanym przez Ciebie.
Jesteśmy w pełni sobą tylko w odniesieniu do siebie nawzajem;
Ja oddzielone od Ty
Rozpada się.
Nie znajduję Cię przez przepadek;
Docieram do Ciebie
Poprzez aktywne poszukiwanie.
Miast biernie czekać, co mi się przydarzy,
Mogę świadomie kształtować zdarzenia.

W. Tubbs

 

Zapraszam do zapoznania się z ofertą polecanych ośrodków i gabinetów psychoterapii Gestalt.

Gabinet Psychoterapii Gestalt – Żory

Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju PO PROSTU

Szkoła Ojcostwa – Warszawa

Centrum psychologiczno-pedagogiczne KiD w Rumi